Şahıs Firması ve Marka Tescili

Şahıs Firması ve Marka Tescili

Şahıs Firması Nasıl Kurulur?

Şahıs olarak kurabileceğiniz limited ve anonim şirketlerden farklı ve daha avantajlı olarak kurulabilecek firma türüne şahıs şirketi veya şahıs firması adı verilmektedir. Şahıs firması tek bir şahıs tarafından kurulabildiğinden sorumluluk da o şahsa ait olmaktadır. Firma borçları yine firma sahibinin sorumluluğundadır. Tüm yasal zorunluluk ve sorumluluklar şahıs firması adına yine şahıs firması sahibine aittir.

Şahıs firması açmak için bir muhasebeciye vekalet vererek işlemleri takibini yaptırabilir veya siz kendiniz bu işlemleri takip edebilirsiniz.

Şahıs Firması açarken gerekli belgeler ve formlar ?

- 2 adet İkametgah Belgesi (Nüfus Müdürlüğünden)

- 2 adet Nüfus Cüzdanı Sureti (Nüfus Müdürlüğünden)

- 2 adet Nüfus Cüzdanının Fotokopisi (Noter Tasdikli)

- 2 adet İmza Beyannamesi (Noter Tasdikli)

- İşyeri Kira Kontratı veya İşyeri Size Ait İse Tapu Fotokopisi

- İş yerinizin Vergi Dairesine Dilekçe

- İşe başlama bildirim Formu

- İşyeri Kira Kontratı Damga Vergisi Alındı Makbuzu

Vergi Dairesine Evrakları teslim ettikten sonraki işlemler?

Yukardaki evraklarla vergi dairesine başvurduktan sonra şahıs firmanızın adresinizde kontrolü için size bir yoklama memuru görevlendirilecektir. İşyerinde memurun geldiği zaman bulunmak gerekmektedir. Bu memur adresinizde işyerinizle ilgili size bir yoklama tutanağı verir. Bu tutanağın bir nüshasını muhasebecinize vererek firmanızın vergi levhasını çıkartmasını istersiniz.

Şahıs firması kurmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Şahıs firması açmanın belli başlı avantajları, Daha az muhasabeci ücreti ödemek, Kademeli vergi sistemine göre vergi ödemek, Daha az defter tasdik ücreti ödemek ve Firma kuruluşu için en fazla 1-2 gün zaman harcamak gerekmektedir.

Şahıs firması açmanın belli başlı dezavantajları, Limited firmalarda vergi oranı %20 iken, şahıs firmalarında yüksek ciroya oranla kademeli olarak daha yüksek vergi ödeme riski vardır

- Piyasada ve Bankalar neznin de limited şirketleri daha çok itibar görür, yapılan kredi ve sanal POS başvuruları şahıs firmasına göre daha kolay onaylanır.

Şahıs firması kurma maliyeti ne kadar tutar?

Şahıs firması kurarken yaklaşık olarak 1.000 TL kadar bir masrafınız olacaktır. Bunun yanında yaklaşık 150-200 TL her ay muhasebeci ücreti ödemeniz gerekecektir. İş kolunuza göre eğer ticaret odasına başvuru yapacaksanız yaklaşık 800TL -1.000TL ve yazarkasa ihtiyacınız varsa oda yaklaşık bir 500 TL sizlere masraf çıkacaktır. Yukarıda belirtilen işlemleri yaparken ayrıca 500 TL civarında bir miktar EK bütçe ayırmanız iyi olacaktır.

Şahıs firması kurduktan sonra ne yapılmalı?

Firmanızı kurduktan sonra, ilk başta yapmanız gereken en önemli şey, işletmenize ait ürün, hizmet veya işyeri adınızı markalaştırmanız ilerleyen zamanda hukuksal sorunlar yaşamamanız adına çok faydalı olacaktır. Birçok resmi işlemlerde örneğin; araç reklam giydirmeleri, işletmeniz için veya şahıs olarak projelerinize ait kullanabileceğiniz com.tr alan adları, TSE, KOSGEP, İTHALAT, İHRACAAT, İHALE, TEŞVİK, DESTEK, FUAR KATILIM gibi belge gerektiren kurum ve işlemlerde Marka Tescil Belgesi zorunlu tutulmaktadır. Marka gibi şahsınıza veya firmanıza ait Tasarım Tescil, Patent Tescil işlemlerinide koruma altına almanız herzaman işletmenizin geleceğini güvence altına alacaktır.

Bilindiğinin aksine Ticaret Ünvanları ve İşletme Adları marka sayılmazlar. Markanızı korumanın tek yolu marka tescilidir. Marka tescili, rekabet gücünüzü artırır, aynı veya benzer bir markanın kullanılmasında yasal yaptırım hakkı elde etmenizi sağlar. Tescilli markanız ile lisans verebilme (franchising) yoluyla büyümenin, kazanç elde etme olanağının sağlanmasıyla beraber işinizi geliştirmek adınaKOSGEP, İGEME, TÜBİTAKdesteklerinden yararlana bilmenizin de birinci koşuludur.

Firmanızın Kurumsal Kimlik oluşumu için logo tasarımı da önemlidir. Logonuz kurumsal kimliğinizi, markanızı görsel olarak yansıtır. Dilerseniz kurumsal kimlik çalışmanızı da yaptırarak; Kartvizit, antetli kağıt, sunum dosyası, firma zarfı gibi kullanacağınız öğeleri de logonuzla uyumlu hale getirebilirsiniz. Kurumsal kimliğiniz firmanızın kimliğini yansıtır.